Czy trzeba wymieniać olej do skrzyni biegów?

olej skrzynia biegów

Według specjalistów w manualnych skrzyniach biegów oleju raczej się nie wymienia, chyba że związane jest to z naprawą przekładni. Natomiast w coraz popularniejszych u nas automatach, olej do skrzyni biegów trzeba wymieniać zgodne z zaleceniami producentów samochodów, zazwyczaj po przejechaniu 30-100 tysięcy kilometrów. Jak widać rozbieżności są dość duże, gdyż wiele zależy od modelu auta, jak i jakości środka smarownego, użytego poprzednim razem. Niemniej warto pamiętać o tym, by raz na jakiś czas sprawdzać jego poziom, podobnie zresztą, jak oleju silnikowego.

Olej silnikowy również do wymiany

Nikt nie ma raczej wątpliwości, że olej samochodowy trzeba wymieniać raz w roku. Dzięki temu silnik będzie pracował sprawnie, a jego żywotność zostanie maksymalnie wydłużona. Warto jednak pamiętać o tym, aby odpowiednio dobrać rodzaj oleju do marki i modelu pojazdu. Jest to niezwykle ważne, gdyż źle dobrany olej może doprowadzić do zniszczenia silnika.

Po co wymieniać oleje?

Olej, to w głównej mierze smar, który pokrywa metalowe elementy silnika, zapewniając ich prawidłową pracę. Po jakimś czasie zostaje on zanieczyszczony opiłkami i nie pełni już należycie swojej funkcji. Ponadto stopniowo zużywa się i koniecznie jest robienie tzw. dolewek. Według najnowszych statystyk aż w 30% silników poziom oleju jest zbyt niski, co może skutkować:

  • szybszym zużywaniem się metalowych elementów silnika,
  • przegrzewaniem silnika,
  • większym zużyciem paliwa.
  • w ekstremalnych przypadkach zatarciem silnika.