
Określenie chemia samochodowa dotyczy wielu produktów, służących zarówno do czyszczenia, jak i ochrony oraz dobrego funkcjonowania samochodu. Spośród tych wszystkich środków najważniejszą rolę pełni olej samochodowy. Do jego funkcji należy między innymi:
- zmniejszanie tarcia metalowych części silnika,
- odprowadzanie ciepła z silnika,
- zapewnienie mniejszego zużycia paliwa,
- utrzymanie silnika w czystości.
Zadania te są bardzo ważne, a ich prawidłowe wykonywanie zapewnia tylko regularna wymiana oleju, w terminach wyznaczonych przez producenta pojazdu.
Czy można samodzielnie wymienić olej?
Oczywiście jest to jak najbardziej możliwe, ale auto musi stać na kanale. Ważne jest bowiem to, by znajdowało się w pozycji poziomej, więc odpada jakiekolwiek podnoszenie na lewarku. Do całej procedury niezbędne będą:
- olej mobil lub inny,
- nowy filtr oleju,
- klucze nasadowe lub płaskie,
- klucz do filtra oleju,
- pojemnik na zużyty olej,
- szmatka do wytarcia oleju,
- nowy korek spustowy do miski olejowej.
Kilka kroków ku wymianie
Najpierw lekko rozgrzewamy silnik, aby rozrzedzić olej. Teraz otwieramy maskę silnika i odkręcamy korek wlewu oleju i wyjmujemy bagnet (ich położenie można znaleźć w instrukcji obsługi auta). Bagnet i korek oczyszczamy ze starego oleju, po czym odkładamy w suche miejsce. Teraz podstawiamy pojemnik na zużyty olej bezpośrednio pod śruba spustową miski olejowej i filtrem. Odpowiednimi kluczami odkręcamy śrubę i filtr, a następnie czekamy aż ścieknie olej. Gdy cały olej wycieknie, wycieramy wszystkie części i wkręcamy nowy filtr i korek spustowy, wcześniej smarując uszczelki nowym olejem. Teraz pozostaje tylko wlać olej do odpowiedniego poziomu.