Rodzaje olejów silnikowych wykorzystywanych w samochodach osobowych

Silnik uległby zatarciu i poważnej awarii, gdyby nie obecność oleju, który odpowiedzialny jest za właściwe smarowanie, oczyszczanie i chłodzenie pojazdu. Ważne jest, aby olej silnikowy był dobrze dobrany do naszego samochodu. Warto zatem poznać różne typy tego produktu dostępne w sklepach motoryzacyjnych.

Rodzaje olejów silnikowych

Biorąc pod uwagę bazę, czyli najważniejszy składnik wykorzystany do produkcji oleju silnikowego, można wymienić trzy najważniejsze jego rodzaje:

  • Olej mineralny – ma bazę mineralną i stosowany jest najczęściej w samochodach starszej generacji. Do jego zalet zalicza się to, że nie obciąża uszczelnień silnika, zaś wadą stosunkowo szybki spadek lepkości i wydajności. Może także stwarzać problemy z uruchomieniem silnika przy niskich temperaturach na zewnątrz.
  • Olej półsyntetyczny – nazywany półsyntetykiem, choć baza mineralna stanowi tutaj 70 proc. składu oleju. Oleje te przeznaczone są do starszych aut, które mają mniejsze wymagania dotyczące smarowania silnika. Ich zaletą jest odporność na szybkie starzenie, ale mogą obciążać uszczelnienia silnika.
  • Olej syntetyczny – jego bazą jest syntetyk i ma najlepsze właściwości fizyczne oraz wysoką jakość. Wykazuje dużą stabilną lepkość, nawet w skrajnych temperaturach i dobrze znosi obciążenia termiczne.

Jak wybrać odpowiedni olej?

Do nowych pojazdów w zasadzie jedynym wyborem są oleje syntetyczne lub specjalistyczne oleje sportowe. Wśród nich także można wyróżnić wiele rodzajów, różniących się lepkością czyli właściwą gęstością. W oznaczeniu „10W-40” pierwsza cyfra oznacza „zimową” lepkość, a druga „letnią”. Im pierwsza z cyfr jest niższa, tym większą płynność będzie zachowywał olej. Jeśli zdecydujemy się na zakup oleju o wyższej lepkości niż zalecana przez producenta, musimy się liczyć z możliwością wystąpienia problemów przy jego odpalaniu w czasie zimy, przy wyjątkowo niskich temperaturach.

Najlepiej przy wyborze oleju silnikowego przestrzegać zaleceń producenta naszego pojazdu. Wtedy olej będzie najlepiej dopasowany do charakterystyki posiadanego auta.